W Collegium Nowodworskiego zamontowano defibrylator zewnętrzny AED


W przypadku zatrzymania akcji serca, czas jest najważniejszy, a defibrylator pozwala na podjęcie szybkiej reakcji i udzielenie pomocy do momentu przyjazdu służb medycznych. Dziś w Collegium Nowodworskiego na ul. Anny 12 zamontowany został defibrylator zewnętrzny przekazany przez Fundację Ratuj Życie. Do końca roku w kolejnych trzech budynkach uczelni pojawią się urządzenia, które zostaną sfinansowane przez UJ CM.


– W imieniu całego Collegium Medicum dziękujemy za tę cenną inicjatywę. Cieszymy się, że jako uczelnia medyczna możemy wesprzeć działania fundacji i że na krakowskiej mapie AED pojawi się kolejny punkt – powiedział prof. Stanisław Kwiatkowski, pełnomocnik rektora UJ ds. klinicznych w Collegium Medicum podczas uroczystości przekazania defibrylatora.

Automated External Defibrillator (AED) to zaawansowane technologicznie urządzenie do udzielania pierwszej pomocy w przypadku, gdy poszkodowany nie oddycha prawidłowo. Obsługa AED jest bardzo prosta, o czym mogli przekonać się zebrani, oglądając krótki pokaz jego prawidłowego użycia. Po przyklejeniu elektrod urządzenie diagnozuje stan osoby poszkodowanej i podaje wyraźne komendy głosowe, które instruują osobę udzielającą pomocy o koniecznych do podjęcia krokach. – Nie bójmy się używać defibrylatora. Nie można nim zaszkodzić – przekonywał założyciel i prezes fundacji Jerzy Jaskuła, prowadzący zajęcia w Zakładzie Dydaktyki Medycznej UJ CM. –  Każda osoba, również bez doświadczenia medycznego, może pomóc. Statystycznie na 10 przypadków zatrzymania krążenia, udaje się uratować tylko 1 osobę. Dzięki użyciu AED, szansę na przeżycie rosną do ponad 60%.

Collegium Nowodworskiego to jeden z czterech budynków UJ CM, w których już wkrótce znajdą się defibrylatory zewnętrze. Zamontowane dziś urządzenie zostało podarowane przez Fundację Ratuj Życie w ramach jej działań statutowych realizowanych dzięki środkom z 1%. Kolejne do końca roku pojawią się w Katedrze Anatomii (ul. Kopernika 12), na Wydziale Nauk o Zdrowiu (ul. Michałowskiego 12) oraz na Wydziale Farmaceutycznym (ul. Medyczna 9). Warto przypomnieć, że inicjatywa związana jest z projektem „Studenci dla serca” przygotowanym w ramach pierwszego Budżetu Partycypacyjnego UJ CM. Projekt co prawda nie znalazł się w grupie wybranych w głosowaniu do realizacji, ale władze uczelni postanowiły sfinansować go poza procedurą konkursu.

Defibrylatory AED, które pojawiają się w miejscach ogólnodostępnych mają ogromny wpływ na podniesienie bezpieczeństwa zarówno mieszkańców, jak i licznych w Krakowie turystów. Urządzenie zainstalowane na ul. św. Anny 12 znajduje się naprzeciwko portierni Collegium Nowodworskiego i będzie dostępne, gdyby doszło do nagłej sytuacji zarówno w samym budynku, jak i jego okolicy.

Fundacja Ratuj Życie powstała w 2014 roku w Krakowie. Do głównych celów jej działalności są: podniesienie świadomości społeczeństwa dotyczącej ratowania życia w nagłym zatrzymaniu krążenia wykorzystując AED, propagowanie powszechnego dostępu do defibrylatorów oraz zwiększenia liczby dostępnych urządzeń. Fundacja zaangażowana jest także w tworzenie mapy lokalizacji defibrylatorów AED dostępnych w Polsce i w innych krajach Europy (www.stayingalive.org).


Data publikacji: 21.03.2019ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆPowrót