Uniwersytecki Test Coopera - 12 minut biegu dla siebie!


Data: 28.05.2022
Czas: 9:00-13:30
Miejsce: MOS Kraków "Zachód", Plac na Groblach 23, Kraków
Organizator: Biuro Sportu UJ
Szczegółowe informacje: http://www.bs.uj.edu.pl/projekty/2021/2022/uniwersytecki-test-coopera-edycja-wiosenna
biuro.sportu@uj.edu.pl

Biuro Sportu UJ zaprasza całe środowisko akademickie UJ na Uniwersytecki Test Coopera - 12 minut biegu dla siebie!

Pierwszy bieg godzina 9:00, ostatni 13:30, kolejne co 15 minut i minimum pięciu biegaczach.

Rejestracja: przed biegiem, na stadionie MOS Kraków „Zachód”.

Test Coopera  to próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Celem Testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej (tzw. pułap tlenowy V02max), która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu.

Co zrobić by dobrze przygotować się do testu?:
Po pierwsze należy dobrze się rozgrzać, przygotowując organizm do wzmożonego wysiłku. Do testu powinno się przystępować maksymalnie skoncentrowanym i zmotywowanym. Na wyznaczony sygnał, należy zacząć bieg.Na początku lepiej nie narzucić zbyt dużego tempa, ponieważ 12 minut szybkiego biegu to naprawdę duży wysiłek. Warto utrzymywać cały czas takie samo tempo, a dopiero w końcówce przyspieszyć.
Należy dać z siebie jak najwięcej, tak żeby po teście czuć duże zmęczenie, wówczas jego wynik będzie maksymalnie zbliżony do rzeczywistej wydolności.
Dodaj do kalendarza Google

Powrót